Jižní Kudlanka
Styl jižní kudlanky (nebo také styl kudlanky nábožné) je velmi typickým a originalním hakka stylem pocházejícím z Huizhou “Waijaw” západního centra komunity Hakka.
Styl se jmenuje “朱家螳螂拳 , v kantonštině – Ju Gar Tong Long kyun” .
Podle legendy styl Ju Gar kyun pochází z období dynastie Qing z jižního kláštera Šaolin v provincii Fujien.
Styl byl předávaný v oblasti údolí Východní řeky – Dongjiang “Dung gong”. Zkladatelem stylu je “Ju An Naam” 朱亞南 pocházející z Wuhua v provicii Guangdong “Hm Wa, Gwongdung”. Ju An Naam byl velmi slabé a nenocné dítě.
Díky svému otci se v sedmnácti letech seznámil s šaolinským mnichem z provincie Fujien, který se zabýval bylinami a tradiční medicínou. Díky léčbě si časem vybudovali velmi blízký vztah.
Šaolinský mistr zenového buddhismu vyléčil mladého Ju An Naama. Během léčby, když poznal jeho charakter a usoudil, že je vhodným následovníkem Zenového řádu, vzal mladého Ju An Naama s sebou zpět do Šaolinu.
Každý, kdo v té době byl přiveden do kláštera mnichem, byl, kromě studia Zen buddhismu, také veden ke studiu šaolinského bojového umění. Cvičení mladému Ju An Naamovi velmi prospívalo. Zesílil – jak jeho svaly tak i kosti.
Jednou když mladý Ju An Naam procházel okolní lesy Šaolinského kláštera, spatřil kudlanku nábožnou a vrabce v souboji na život a na smrt. Kudlanka se vrabci nejen ubránila, ale i jej zranila. To mladého cvičence Ju An Namma velmi inspirovalo, jednu kudlanku chytil, pozoroval její predátorské pohyby a začal pracovat na technikách a dovednostech odvozených od jejích rychlých pohybů. Časem se stal starším mnichem kláštera Šaolin a proslavil se právě vytvořením stylu, který byl kombinací tradičního šaolinského boxu a dovedností inspirovaných kudlankou nábožnou. Styl se tedy podle svého zakladatele pojmenoval “Ju Gar Kyun” a dnes častěji používaným názvem je styl jižní kudlanky.