Bílé Obočí

Styl

Fatsan Bak Mei (佛山白眉拳) je specifický styl, který se zaměřuje na trénink výbušnosti. Při tréninku se soustřeďujeme na pochopení práce se silou vycházející z celého těla a na generaci explozivní síly “ging”.

Hlavními charakteristikami stylu je přímočarý agresivní útok a při obraně útok vedený proti soupeřovým pažím a na vitální body.

Jako všechny jihočínské styly je i Bak Mei zaměřeno na boj na ulici, vycházející z boje se zbraněmi. Způsob nácviku a dovedností může být upraven i pro moderní bojové sporty.

Základy tohoto stylu se opírají o čínskou kosmologii a filosofii; pracujeme s praktickým použitím teorie pěti prvků, pohlcením a vyplivnutím, potopením a vynořením a jinými.

Jako tradiční bojové umění se také zaměřujeme na otužování úderových ploch těla.

Pro nácvik správné vzdálenosti a časování spárujeme s chrániči.

Tento styl obsahuje také cvičení se zbraněmi a párová cvičení s nimi. 

Fatsan Bak Mei má více než 20 sestav, my cvičíme převážně následující: Chat Dim Mui Fah, Gau Bou Toi and Sap Baat Fung Jan.

Některé další sestavy našeho stylu:

  • Siu Sup Jee kyun 
  • Sup Jee kyun
  • Sap Baak Mor Kiu kyun
  • Fa Pau kyun
  • Soi Saam Sing kyun
  • Tan Fat kyun
  • Fu Bo kyun
  • atd.

Sestavy se zbraněmi: šavle, krátká tyč, dvoukoncová tyč.

Cvičíme ale i zbraně z jiných stylů – dračí dýky, stoličku, kopí, trojzubec,motýlí nože atd.

Historie

Styl Bílého Obočí – “佛山白眉拳 Fatsaan Baahk Meih Kyun” je odlišný od stylu Baak Mei/Pak Mei/Bak Mei reprezentovaného následovníky linie velmistra Jeung Lai Chuan “張禮泉”.

Historie tohoto stylu začíná legendárním Taositickým mnichem a “zrádcem” jižního Šaolinu. Bak Mei patřil mezi pět starších zástupců kláštera Šaolin. Zdali je celý příběh pravdivý nebo ne, není asi důležité, avšak tato legenda velmi ovlivnila chrakteristiku celého stylu.

Naše linie pochází od velmistra Lau Siu Leunga. A jednoho z jeho nejstarších studentů mistra Ling Hon Kita. Tito dva jsou opravdu doložitelnými hlavními zástupci tohoto stylu v provincii Kanton.

Soukromým výzkumům Jonathana Barbary sifu vděčíme za informaci, že Bak Mei předal umění svému studentu Kwong Waiovi, ten je předal studentu Chuk Yunovi a poté byl styl předán taoistovi zvanému Fung Fo, od něhož se měl údajně učit právě Lau Siu Leung (刘少良)  který je zakladatelem Fatsanské větve Bak Mei.

Lukáš Slavíček

Velmistr Lau Siu Leung

Lau Siu Leung byl armádním důstojníkem a bojoval na straně “Gwok Man Tongu” proti Japonské okupaci za Druhé Světové Války ve Wuhanu.

Ve službě v armádě získal mnoho zkušeností a právě tam trénoval mnoho rozlišných tradičních bojových umění.

Po válce se vrátil zpět do Kantonu kde pracoval až do důchodu, na který se vratil do rodného Fatsanu. Během své pracovní kariéry se právě asi dostal ke studiu dovedností stylu Bak Mei. Jelikož měl mnoho předchozích zkušenosti z armádního výcviku, tak vybudoval vlastní systém a založil větev “Fatsan Bak Mei” Fošanskou větev stylu Bílého Obočí. V letech mezi 1960 – 1980 byl styl ve Fatsanu velmi rozšířen a velmistr Lau Siu Leung dodnes znám pod jeho prezdívkou Lau Baak “starší strýček Lau”.

Jeho dovednosti byly na velmi vysoké úrovni a tak dokázal do jeho Bak Mei zabudovat i dovednosti a techniky z jiných stylů. Přestože v období kdy ve Fatsánu vyučoval  bylo velmi riskantní učit tradiční kung fu neboť to bylo období “Kulturní revoluce”, kdy byli představitelé veškeré tradiční kultrní tradice stíháni a linčováni, tak měl velmistr Lau stovky studentů, kteří chodili během těchto let cvičit tajně do Sun Yat Senova parku okolo čtvrté hodiny ráno.

Velmistr Lau Siu Leung

Ling Hon Kit Sigung

Ling Hon Kit Sigung je jeden z nejstarších studentů Lau Siu Leunga. Společně se svými kung fu bratry “Jee Yat Wah” a “Chan Sing Yiu” byli pověřeni velmistrem Lau učit ostatní studenty v období 70. let. Sigung Ling Hong Kit nikdy oficiálně neotevřel školu a vždy vyučoval tajně v parku nebo doma, po svých životních zkušenostech nechtěl být veřejně známou osobou.

S tréninkem kung fu začínal v osmi letech, nejprve trénoval Wing Chun pod vedením svého otce, ale prošel si i trénikem jiných stylů jako Chi Lei Fat, Kudlanka Sedmi Hvězd, Hap Gar a Lung Ying “Styl Draka”. S Bak Mei začal se svým nejlepším kamarádem dnes již zeslulým mistrem Chan Yau Man a to v patnácti letech. Ve svých osmnácti letech měl za sebou již mnoho vyzívacích zápasů s mistry všech možných stylů ve Fatsánu.

V těžkém období “Kulturní Revoluce” si začal vydělávat na jídlo a přežití tzv. “hak kyun” – “černá pěst” tedy zápasením v ilegálních zápasech za peníze ze sázek. V roce 1976 se pokusil na bambusovém raftu neúspěšně emigrovat do Hongkongu, byl chycen a poslán na venkov na “převýchovu”. V toto období také začal učit Bak Mei kung fu, kterému on sám říká, z respektu ke svému mistrovi, Siu Leung Kyun.

Jeho hlavním příjmem v tu dobu bylo chytání a prodej hadů. Sigung Ling Hon Kit žije ve Fatsánu a jeho jediným nečínským studentem je Lukáš Slavíček.

Ling Hon Kit Sigung
Ling Hon Kit Sigung (sitting on the right)